22 Mayıs 2017 Pazartesi

Atıştırmalık #16 (Ortalama Film ve Kitaplar)

Anarşist Bir Film Teorisi - Nathan Jun
Kitap değil makale desek daha doğru olur. Üç bölümden oluşan küçücük bir kitap, fotoğrafa aldanmayın :). Şuradan okuyabilirsiniz, fuardan aldım. Son bölüm hariç pek beğenmedim, hatta son bölümü de pek beğendiğim söylenemez, fena değildi. Yüzeysel geldi bana. Öyle yani :).

One, Two, Three - Billy Wilder
Yine ne sevip ne sevmediğim bir film. Başrol oyuncusu harikaydı onu belirteyim de bir baştan. Genel anlamda güldüm mü evet çok mu hayır. benim için ortalarda, vasat diyebileceğim bir film. Sunset Bulvarı'ndan beri pek barışamadık yönetmenle bir de Some Like It Hot'ı severim onu şuradan okuyabilirsiniz. Garsoniyer'e de çok gülmedim buna da ama bu Garsoniyer'den bir tık daha komik olabilir. Yine de ne izleyin derim ne de izlemeyin :). Müziği çok güzeldi bir de :).

Birinci Kötü Adam - Miranda July
Goodreads'te 3 verdim ama tam üç buçuk olduğundan dörde elimin gitmediğinden :). Miranda July'nin filmlerini severim o yüzden kitabını da okumak istedim bence çok özel bir kadın. Eksantrik filmlerini tanımlamak için güzel bir kelime bence, kitabı da öyleydi. Bu kitapla Lena Dunham'ın kitabıyla internet alışverişimde beraber aldım ve sonradan fark ettim ki ikisi yakın arkadaş ve birbirlerinin kitapları hakkında yorum yapmışlar. Bir eyvah dedim eğer Dunham'ın kitabı gibiyse diye ama türleri bile farklı zaten. Ki Miranda July geçmişim var ve sevdiğim bir isim. Kitap da akıcı ve güzeldi. Lakin bazı yerler çok eksik, kesik kesikti. Başta o eksantriklik daha çok hissedilse sonradan kayboldu ve sonunda hiç tahmin edemediğim bir yere gitti kitap. Yine de kendini okutturdu hem de merakla. Bu kitapta ortalamanın bir üstü. July'nin diğer kitapları da umarım orijinal kapakla basılır buradan fuarlarda indirim yapmayan Everest'e sesleneyim :).

Genel anlamda vasat şeyler okuyup izlemişim bu yayında. Güzelleri sonraya sakladım, sırasıyla gelecek :). Siz neler atıştırıyorsunuz bu aralar? Bu kitapları okunuz mu, filmi izlediniz mi? Yorumlarınızı merakla bekliyorum :). Sanatla kalın <3.

10 yorum:

 1. Ben de Some Like It Hot'ı çok severim. Beni en çok güldüren filmler arasındadır.

  Hemen sorunu üzerime alınıp cevaplayayım: Kitap olarak "Damızlık Kızın Öyküsü"nü okuyorum, diziden esinlenerek. Bir de NTV yayınlarının minik psikoloji kitabını...Psikoloji ve felsefeye ayrı bir ilgim var, okumalara doyamıyorum. Yeni dizilere başladım: American Gods, The Office ve The Leftovers'a başladım. Hangisi sarasa devam edeceğim.
  Vakit yetmiyor bize değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de onun Türk versiyonu var; Sadri Alışık, Türkan Şoray, İzzet Günay oynuyor, çok güzeldir :)

   O kitabı ve diziyi çok merak ediyorum, kitabı okumadan diziye geçemeyeceğim sanırım.
   Ohh çok güzel oku oku da yaz bloguna merak ediyorum yorumlarını :).

   Güzel diziler seçmişsin, duydum ama hiçbirini izlemedim. Bu ara dizi ve film duraklama kitaplar yükseliş döneminde bende :)
   Aynen ya zaman hiç yetmiyor :/.

   Sil
 2. Ben de diyorum bu blogta bir gariplik var. Ama hoş bir gariplik :) Güle güle kullan yeni temanı ^^ Bu yazı biraz fragman havası verdi bana. Asıl öneriler yakında gelecek gibi hissediyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :). Beğenmene sevindim :).

   Aynen öyle atıştırmalıkta genelde kısa kısa değerlendirmeler yazıyorum ve kesinlikle doğru hissetmişsin. İyi tanıyorsun artık beni demek, yakında yeni yeni bir şeyler bir şeyler geliyor :).

   Sil
 3. Öncelikle blogun yeni hali çok güzel olmuş! Bir an yanlış bloga mı tıkladım diye düşündüm farklı bir ekran görünce :D

  İki kitap da okuma listemde olan kitaplar değildi. Olmamaya da devam edecekler anlaşılan :D

  Jane Austenla Çay Saatini okuyorum ben de güya ama kaç haftadır elimde sürünüyor resmen. Bu gidişle yazık olacak kitaba ona üzülüyorum :( Oysa Austen döneminde çayın yeriyle ilgili güzel şeyler var kitapta :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahaa, bu çok iyiydi kahkaha attım :). Çok teşekkür ederim canım benim :).

   Viktorya döneminde doğal olarak İngilizler için önemlidir çay. Beş çayı, çay saatleri falan vardır :). İngilizlerin dünyada önemli bir yere sahip olup yükseldiği bir dönemde kolonisi altında olan Hindistan'dan gelen çaylarla bu tarz şeylerin öneme kavuştuğunu tahmin ediyorum özellikle o dönemde. Austen da o dönemin yazarlarından olduğundan bunlardanbahsediyor herhalde ama romanları ile ilişki mi kurmuş acaba kitap yoksa Austen adıyla Viktorya döneminde çayın önemini mi anlatıyor merak ettim :). Bir sütlü çay öneririm kitabın yanına belki olumlu bir etkisi olur :).

   Sil
 4. Sana Söyleyemediğim Her Şey'e başladım bugün. İlk 70 sayfa su gibi aktı. Daha çok okumak isterdim ama vakit bulamadım. Yarına bitirmeyi umuyorum. Hakkında çok iyi eleştiriler var, bakalım ben sevecek miyim?

  Bu aralar güzel filmler izliyorum. Özellikle Oscar kazanmış filmleri. Bloguma da yazacağım eğer üşenmezsem :-) IMDB'de bir yılın önemli dallarda Oscar kazanmış bütün filmlerini izleyince profiline madalya veriyorlar ya, onu tamamlamaya çalışıyorum. Şimdilik 2011 ve 2014 yılını tamamladım. İzlenecek daha çok film var :-)

  Senin izlediğin güzel filmlerin yorumlarını da bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seversin yaz bize de öneri olsun :).

   Ben bu aralar hiç film izleyemiyorum, kitaplarla biraz daha haşır neşirim. İzledikçe yine yazarım :). Son iki ayda baya az izledim, merak ettiğim filmler var bir başlasam iyi olacak artık :).

   Sil
 5. Blogunun yeni hali hayırlı olsun. Ben eski başlığını çok seviyordum ama bu da güzel, şık durmuş ^.^ Birinci Kötü Adam ismiyle ilgimi çekti yalnızca :D Goodreads'te takipleşsek ya? :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :), onu ben de seviyorum çok emeğim var onda :).
   Kitaba kötü diyemem ama yarısından sonra bir amacından sapıyor mu desem, kararsız mı desem bir şeyler oluyor yani :). Takipleşelim tabi, Mübeccel yazarsan çıkacaktır büyük ihtimal, profilimde blogun adresi var zaten ^.^

   Sil