21 Ekim 2020 Çarşamba

Mutfak Sırları - Anthony Bourdain

Öneri Makinesi

Merhabalar! Uzun zaman sonra kendi çektiğim kitap fotoğrafım ve incelemem ile buradayım. Birçoğunuzun televizyon serisinden tanıdığı benim ise sadece adını bildiğim ünlü şef Anthony Bourdain'in mutfak anılarını yemek sevdasının başladığı babasının memleketi bir tatil için gittiği Fransa'daki çocukluk anılarından başlayıp son dönemdeki gezi/yemek programlarına kadar bir şeften çok bir rockstarın hayatını okuduğum izlenimini veren anılarını anlattığı bu kitaba bayıldım. Anthony bey gerçekten meslek hayatında çok şey görüp geçirmiş ve rock'n roll hayatını dolu dolu iyisi ve kötüsüyle yaşamış bir de çekinmeden anlatmış. Kitaptaki bu samimi dil ve dürüstlük en çok sevdiğim şey oldu sanırım.

Arada evde aşçılık, restoranda neler ne zaman sipariş edilmeli gibi minik tüyolar da veren şefimiz bunun yanında inişli çıkışlı kariyerinden bahsediyor. Kitabı bir restorana gittiğinizde önünüze gelen servis sıralamasında yazması da ayrıca bir hoşluk çünkü bakınız benim bloğum :). Şarkıların adlarıyla başlıklar koyduğum canım bloğumla ve kendimle minik bir ortak bağ bulmak da keyifliydi. 

Ne yaşarsa yaşasın yazarımız yemek yemeyi ve yapmayı seviyor. Bu sevgisi ve yeteneği ile de büyük çöküşler yaşasa da çıkmayı başarabilmiş. Zaten kitabında da dediği gibi "Vücudunuz bir tapınak değil, eğlence parkı. Tadını çıkarın..." bu mottoyu benimsemiş ve öyle de yaşamış anladığım kadarıyla. Programlarını izlemedim ama izlesem daha donanımlı bir okuma yapabilirdim diye düşünüyorum. Bir ara kesinlikle bakmalıyım :). İlginç ve sıra dışı herkesi sevdiğim gibi Anthony beyi de çok sevdim. Kitabı okurken şunu düşündüm aşçı ya da terzi; mesleği ne olursa olsun böyle samimi bir anlatıma sahip meslek tecrübelerinin anlatıldığı kitaplar daha çok olmalı. Eğlenceli anlatıma sahip bir aşçılık kariyeri okumak ve restoran dünyasına dair fikir edinmek isterseniz aradığınız kitabı buldunuz demektir. Keyifli okumalar :).

14 yorum:

 1. Lise çağında meslekleri anlamaya çalışan bir kızım var
  Ona hediye edeceim bu kitabı

  Cidden teşekkürler. Değişik bir alan oldu benim için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, yalnız dile dikkat ediyorsanız argo kelimeler var ve yazarın kötü alışkanlıklarından da bolca bahsedilmiş not düşeyim.

   Sil
 2. Seneler seneler önce izlemeye başlamıştım kendisini. Gidişiyle en çok üzenlerden ve şaşırtanlardan biridir. Kitap aklımda,sırası gelince alacağım: )
  Sevgiler, keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, ben de bir ara showunu izlemek istiyorum.

   Sil
 3. Eğlenceli, güzel bir kitaba benziyor. Mottoyu da sevdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle ya, baya güzel bir kitap. Hala üzerine düşünüp konuşuyorum, darlıyorum insanları :D.

   Sil
 4. İlgimi çekti. Böyle kitapları seviyorum. Teşekkürler öneri için. :)

  YanıtlaSil
 5. boduain anlatcam sana aklımdaa :)

  YanıtlaSil
 6. boudain yaşamayı seven keyifli biri. çoğunluk, onun dario argento nun kızı asia ya aşkı yüzünden intihar ettiğini sölüyor ama boudain bu tür biri değil. son fotilerinde biraz zayıf. büyük olasılıkla hastaydı, akciğer, pankreas gibi bişey, kanser olabilir, siroz veya. doktorlar bunu halka basına sölememiş olabilir veya boudain gizlice doktora gitmiştir. hasta olduğunu öğrenince nasıl olsa ölecek diye kendini öldürdüğünü düşünüyom yani. bazıları öyle yapar. artık ben oynamıyorum der. hayatta kartlarım bitti. devam etmicem. bence böyle öldü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hımmm, ilginç bir teori. Ben daha çok seni bu kanıya vardıran eldeki bilgileri merak ediyorum. Onları anlatacaksın sandım :D.

   Sil
  2. yok ya ne bilgisi olcaak, ama izlerdim onu okurdum nette, intihar etmesi olasılığı sıfır bence, ağır hastalık dışında :)

   Sil
  3. Ben bir tek kitabını okudum ama sıfır olarak görmüyorum, hatta kitabın sonlarındaki yazılarını okurken daha önce de yapabilirmiş gibi geldi. Bu program sanki onu bir süre bu fikirden uzaklaştırsa da bence yeterli olmamış.

   Tabi kızı için sigarayı bırakması ayrı bir detay, onun için uzun yaşamak istemesi ve sonra intiharı seçmesi ilginç. Yani daha fazla bilgi edinmek isterdim onun hakkında :D. Mesela öncesinde başka bir yorum yapmıştın ondan vaz mı geçtin? O daha ilginç bir teoriydi.

   Sil
  4. eveet ilginç ama doğru gelmedi. bu şimdiki teorim doğru diyorum ama bilemeyiz tabii :)

   Sil