26 Aralık 2016 Pazartesi

Türk Filmleri #1

Merhaba arkadaşlar, nasılsınız? Yine bir öneri listesi serisiyle karşınızdayım :). İlkiyle bugün itibariyle başlıyoruz. Sizlere her zaman olduğu gibi kendimce izleyip sevdiğim filmleri kısa kısa yazıp önereceğim. Ayy ben Türk filmi sevmem, ben melek şehrinden çıkmam demediğinizi biliyorum :) o yüzden sizlere böyle beş filmlik listeler hazırlayacağım. Şimdi ben çok seviyorum Türk Sinemasını ve film arşivimi genişleten başka yolları da gösteren iki dönem boyunca Türk Sineması dersi aldığım Ebru hocama buradan teşekkür etmesem olmaz, emeği büyük üstümde. Hazır teşekkür etmişken Erman hocama da teşekkür edeyim keza onun da dersleri sadece sinema alanında değil hayat üzerinde aydınlanmama sebep olmuştur. Ya işte böyle bu iki hocacığımın da bende etkileri büyük, her zaman dediğim gibi onlardan ders almak büyük zevk ve ayrıcalık :).

Ben Türk filmi izlemeye bayılırım hele ki son dönem sinemasının muhteşem olduğunu düşünürsek. Festivaller ve başka sinema sağ olsun zaman zaman galalara (-lar değil :)), söyleşilere katılma şansımız da oldu :). Gerçi bu filmleri maalesef anaakım medyada ya da kanallarda izlemek pek mümkün değil fakat ben Özge'nin uydusundan, adını bilmiyorum, bir filme denk geldim. Sanırım paralı olanlarda ara ara gösteriyorlar ama neyse ki internet var. Başka sinema ve festival gitmeyen şehirlerde yaşayan insanlar olarak da sadece sinemada gösterilen filmlerle yetinmek zorunda değiliz. Şimdi hangi filmlerle başlasam diye düşünüyordum ve 2000 sonrası filmlerle başlayayım istedim. Sonra baktım yıllar karışmış :), 90'lara gitmişim ben de belli bir sıra olmadan yazdım.


1. Gönül Yarası - Yavuz Turgul (2005)
İşte benim en sevdiğim filmlerden, bir kez değil kaç kez izledim zaten arada televizyonda da görmek mümkün. Bayılıyorum, bu filme. Müziği, oyunculuklar, monologlar süper bir film. Hala izlemeyen varsa izlesin.

2. Duvara Karşı - Fatih Akın (2004)Muhteşem bir Fatih Akın filmi. Ben yönetmeni zaten severim sanırım en güzel filmi de budur. Temaları, müziği, oyuncuları her şeyiyle güzel olan filmlerden. Yine izlemeyeniniz varsa büyük kayıp. Hemen açın izleyin.

3. Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi - Onur Ünlü (2011)
Onur Ünlü'nün güzel filmlerinden biri. Ben çok severim. Selçuk Yöntem, Bülent Emin Yarar, Köksal Engür, Cengiz Bozkurt, Yılmaz Gruda, Güler Ökten gibi güzel oyuncuları barındıran, ciddi sistem eleştirileri barındıran, kara komedinin başarılı örneklerinden biri.

4. Masumiyet - Zeki Demirkubuz (1997)
Demirkubuz severler ikiye ayrılır; Kaderciler ve Masumiyetçiler diye :), ben anlaşıldığı üzere Masumiyetçiyim :). Kader'i de severim de bu film başka. Bu arada söyleyeyim fanatik değilim ama severim filmlerini. İlk izlediğim filmi sanırım yönetmenin sonrası geldi zaten ama öyle her zaman izlenecek filmlerden değil, uyarayım. Aşırı ağır ama güzel bir filme hazırlıklı olun. 

5. Tabutta Rövaşata - Derviş Zaim (1996)
Ahh ahh nasıl anlatayım ki şimdi ben Mahsun'u, nasıl naif, iyi niyetli bir karakter. Bu Uğurlu kardeşler de oyuncu olmak için doğmuş, ben bayılıyorum onlara, oyunculuklarına, oynadıkları filmlere. Burada da Ahmet Uğurlu çok güzel bir oyunculuk çıkarmış. Film zaten güzel. Açın izleyin.

10 yorum:

 1. Gönül Yarası çok etkilendiğim filmlerden.Blogumda ben de önermeyi düşünmüştüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de en sevdiğim filmlerden :) Sen de yaz okuyalım :)

   Sil
 2. bi tanesini izlemiş olur insan değil mi
  bi tanesini bile izlemedim..yuh bana.

  üstelik hepsi de gayet güzele benziyor .-(

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle demeyin bir kenara kaydedin sonra da izleyin 😄

   Sil
 3. Geldim bu yazını okudum bi gazla dedim ki bari kader'i izleyeyim . Demesem iyiymiş :) zeki demirkubuz un filmlerine laf edecek değilim ama iki ayrı filmi çekmektense tek bir filmi çekse de olurmuş konu bunu gerektiriyor uzun uzadıya anlatılmasına gerek yoktu neyse o çekmiş biz izledik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D aramıza hoşgeldin Masumiyetçi :). Bence Kader kötü değil ama Masumiyet gibi de değil :).

   Sil
 4. Gönül Yarası gerçekten güzel bir film.

  Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi'ni ben sevmedim ya. Açılış sahnesi mükemmeldi ama devamında o kadar saçma olaylar oldu ki sevmedim. Belki de kara komedi böyle bir türdür.

  Diğer filmler de hep duyduğum ama henüz izlemediğim filmler.

  Bu listenin devamını bekliyorum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O saçmalık absürd komediden geliyordur :), ben sevdiğimden bir de kara komediyle birleşince hoşuma gidiyor :).
   Listenin devamlarını hazırlıyorum hatta şu an, beklemede kalın :).

   Sil