27 Mart 2016 Pazar

Coffee and Cigarettes - Jim Jarmusch (2003)Merhabalar, filmin açılış müziğiyle bu yazıyı açtım, okurken dinlemeniz önerilir :). Son zamanlarda izlediğim eğlenceli bir filmi tanıtmak istiyorum. Jim Jarmusch'ın "Coffee and Cigarettes"ini belki duymuşsunuzdur. Siyah beyaz 2003 yapımı bu film adeta kahve ve sigara teması üzerine kurulmuş kısa öykülerden oluşuyor ve ortaya müthiş eğlenceli, orijinal diyaloglar çıkıyor. Bugüne kadar Jarmusch'un iki filmini izledim. Biri Johnny Depp'li Dead Man, o filmi izlemem ayrı bir olay zaten bunu izlemek için başka bir film daha izlemem gerekti falan filan, film fena değildi ama pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Johnny Depp'e rağmen çoğu zaman sıkıldım. Bunun dışında Only Lovers Left Alive filmini izledim. O da ilk Jarmusch filmim olur. Bu film güzeldi ama bunlardan hiçbirini buraya yazacak kadar beni etkilemedi sanırım. Bu filmi bu kadar beğenmemin ilk sebebi diyaloglar olabilir. Kendi adlarıyla oynayan ünlülerimizin bu halleri beni çok güldürdü. Tabi sevdiğim birçok oyuncunun veya sanatçının içinde olması da bir diğer güzellikti. Filmin adından da anlaşılacağı üzere bu sohbetlere sebep olan kahve ve sigaralar. Kahve ve sigara kabul edelim ki ayrılmaz bir ikili, içsek de içmesek de. Hele benim gibi kahve düşkünüyseniz bu da filmi izlemek için daha çok bahaneniniz olduğu anlamına geliyor. Söyleyecek fazla bir şey yok aslında film güzel. Zaten bir buçuk saatlik bir film  o yüzden nasıl bittiğini anlamayacaksınız bile. Keşke devamı olsa da diyebilirsiniz benim gibi.

Sizlere bu kısa kahve sohbetlerinden bazılarını paylaşayım. Eğer sizde Jim Jarmusch seviyorsanız yorumlarda sırada hangi filmini mutlaka izlemem gerektiğini söyleyebilirsiniz ben de severek izlerim. Kendinize iyi bakın :).


Renée French'in kahvesini yenilerken iki kez düşünün :)
Steve Buscemi kahvenizi getirse ve sizle sohbet etmek istese buyur eder miydiniz :? 


Sizce Iggy Pop ve Tom Waits neye gülüyorlar? 

Sigara içmeye birbirlerini ikna etme halleri var ki görülmeye değer :).


Hayır hayır hiçbir sorun yok :).


Cate Blanchett severlere, hem de iki tane :D


Sizce de Jack White fazla karizmatik değil mi :)?


Sanırım en çok güldüğüm bu İngiliz ikiliydi. Hem onlar akraba :DBill Murray sen bu hallere düşecek adam mıydın :).

6 yorum:

 1. Tam kahve yapıyordum ki yazını gördüm :) gülümseyerek okudum eminim filmi de gülümseyerek izleyeceğim sigara değil ama kahve benim de vazgeçilmezim :)
  Bir de söylemeden geçemeyeceğim baştaki video da berry obama ya benzemiyor mu :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa ne güzel 😄 Eminim gülümseyerek izleyeceksin, görüşlerini yazarsan sevinirim izledikten sonra, merak ediyorum.
   Evet, andırmıyor değil hani 😄

   Sil
 2. 👌👌
  Jim Jarmush'un filmlerinin hastasıyım. Öyle böyle değil çok seviyorum. Seyretmediğim birkaç filmi kaldı, onları da özel zamanlar için saklıyorum. Coffee and Cigarettes de onlardan biri. Beğenmişsin, ben de beğenirim herhalde :))

  Night on Earth isimli filmini de öneririm (hep öneri makinesi mi önerecek :p) mutlaka seyret. Çok güzel bir komedi filmidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha, dimi ya hep ben hep ben biraz da siz önerin 😂😂
   Filme kesinlikle bakacağım, teşekkürler.

   Sil
 3. Bu filmi sigaradan nefret eden bir kahve sever olarak izleyeceğim :-) Öneri için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanlış hatırlamıyorsam yönetmen de sigarayı bırakmış bakma böyle film çektiğine yani :). Kahve sevmek de yeterli :).

   Sil