29 Mart 2016 Salı

Kadınlar

Yeter aşklı meşkli filmler önerdiğin biraz farklı tema yap bıktık dediğinizi varsayarak sizlere kadınların ana karakter olduğu, stereotipten öteye gidip kişiliği, karakteri olan kadınların olduğu filmleri içeren bir liste yaptım. Çünkü kadınlar var, yaşıyorlar, hissediyorlar, karar veriyorlar hatta işin ilgincine bakın böyle başrol olup film bile yapıyorlar. Bazıları var ki yönetmenlik falan yapıyor. Neyse bu kadar kinaye yeter. Kadın başrollerin olduğu bu güzel filmleri izlemeniz tavsiye olunur.

1. Virgin Suicides 


 Bir kadın yönetmenden baş rollerde kadın olan güzel bir film.. Müzikleriyle mest eder. Zaten filmde plak yakma sahnesinde içiniz acır. Dün izlediğim Mustang filminde de çokça bu filmin izlerini gördüm özellikle filmin başlarında. Sizce de öyle mi?
2. Gloria - John Cassavettes (1980)


Uzun zamandan beri John Cassavettes izlemek istiyordum ve Gloria son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biriydi. Filmin dönemin de etkisiyle yansıttığı hava, dekorasyon, kıyafetler, Beth Davis'in müthiş ihtişamı, küçük çocuğun iyi oyunculuğu. Her şeyiyle muhteşem bir film. İzlerken bana Leon'u anımsattı ve hemen araştırdım. Gerçekten Luc Besson bu filmden esinlenmiş. Bunun dışında da filmin birçok yeniden yapımı var. Hiçbirini izlemedim ama var :).  Ben Gloria'yı bayılarak izledim ve yönetmenin diğer filmlerine de baktım. Hatta Love Streams filmini izledim yine güzeldi. Sıra diğerlerinde.

3. Frida


Kitaptan uyarlama olan bu filmde Frida Kahlo'nun hayatını izliyoruz. Nasıl güçlü nasıl ilham alınası bir kadın. Beni çok etkileyen filmlerden biriydi. Acılara karşı duruşu, umudunu yitirmemesi ve her şeye rağmen sevdiği adama aşkı.  Kesinlikle herkes Frida'yı tanımalı ve izlemeli.
4. Frances Ha


Nasıl güzel bir filmdir o öyle. Siyah beyaz çok tatlı. Ben bayılarak izledim. Bir yerinde başrolümüzün yaptığı monolog var, çok güzel. Şarkıları keza öyle. Bir sahnesinde Godard'a selam çakıyor ki ben gibi Godard severlerin gözünden kaçmayacaktır. Bu arada okuduğum kitapta portre ressamlarından Frans Hals'den bahsediliyordu ve görünce aklıma bu film geldi. Bir alakası var mı bilmiyorum bu benzerliğin. Sizce?5. Black Swan


Zamanında ne ünlüydü film. İzlemeyeni dövüyorlardı. O yüzden bu filmde olması gerektiğini düşündüm. Natalie Portman'ı pek sevmesem de film güzel.
6. Resident Evil 


Ahh gençliğimin serisi, nasıl severdim. Hala seviyorum. yapsınlar yeni film koşa koşa gider izlerim. Zombie filmlerini çok severim zaten. Gerçi zombie filmi olarak başarısız bulanlar çok ama ben seviyorum. Bir tane de olsa bu listede aksiyon filmde kadın başrol olması iyi oldu sanki :). Biliyorsunuz ki genelde bu tip filmlerde erkek kahraman olur o yüzden kadın kahraman olan nadir filmlerden biri bu listede :).
7. Vivre Sa Vie


Bu listede Godard olmazsa olmaz. Onun kadın başrolleri ünlüdür. Ve benim en sevdiğim başrolü Anna Karinadır. Bu Danimarkalı güzel başarıyla canlandırıyor rolünü. O iri iri gözleriyle bizlere baksın biz de hep izleyelim.
Tabi bu listeyi uzatabiliriz ama başka zamana :). Hatta şurada bir iki film daha var kadın başrol ama tekrar olsun istemedim bu listeye de yazıp siz buradan bakabilirsiniz. Şimdilik bu kadar, kendinize çokk iyi bakın :).

4 yorum:

 1. Resident Evil serisinden şimdiye kadar hiçbir film izlemedim desem. nedense hiç ilgimi çekmedi. eğer zombi filmlerini seviyorsan 28 gün sonra ve 28 hafta sonra filmlerini tavsiye ederim. benim en beğendiğim zombi filmi onlar.

  Frances Ha'yı sinema bilgisine çok güvendiğim bir arkadaşım da önermişti. şimdi sen de yazınca izlemem şart oldu :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam, o filmlere bakılacak.

   Kesinlikle, izle! Çok tatlı bir film. Moralin düzelecek ☺️.

   Sil
 2. ben geldim :) gelir gelmez de bu keyifli yazıyla karşılaştım. Kadın yönetmenlerin filmlerini izlemeyi çok seviyorum ben, çünkü bambaşka bakıyorlar olaylara, çok güzel detaylar yakalayabiliyorlar. Mesela bu listedeki Frida'nın da yönetmeni kadındı yanılmıyorsam. Ne kadar incelikli sahneleri vardı dimi? Özellikle açılış sahnesinde Frida'nın çocukluğuna dönüşü çok iyi sağlanmıştı. Müzikler şahaneydi. İzlerken zevk içinde koltuğumda doğrulduğumu hatırlıyorum. Frida Kahlo'nun kemiklerine paralel bir şekilde kırılan kalbi bir erkek yönetmenin elinde bu kadar naif bu kadar sürreal değerlenemezdi bence.. Bu arada Frances Ha ve Black Swan'a ben de bayılıyorum :) Vivre sa vie ise izleyemedim henüz, eminim çok güzeldir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin 😄. Evet bu listedeki sanırım iki kadın yönetmenin filmi var, onlardan biri Frida. Ben de çok seviyorum filmi her ne kadar Salma Hayek'e bu rolde ısınamasam da müthiş ilham verici bir karakter Frida. Sürreal anlatımı kaza sahnesi, bebeğini kaybettiği ve ölümünü için kullanması beni çok etkilemişti. Bu gibi zor sahnelerde sürreal anlatım etkileyiciydi. Fridanın yaşadığı acıların resme ve böyle bir anlatıma dönüşmesi çok güzeldi. Saçını kesmesi bunun portreye dönüşmesi ve bu gibi sahnelerde ben yaşadığı acıyı derinden hissettim. Ama hala iddia ediyorum keşke Hayek olmasaydı, kişisel huysuzluğum diyelim 😄. Vivre Sa Vie'yi seveceğini umuyorum, benim Godard'ın en sevdiğim filmi olabilir. Madem kadın yönetmenleri izlemeyi seviyorsun, bugün yayınlayacağım yazıma bakmanı öneririm 😄.

   Sil