19 Ağustos 2014 Salı

Nostaljik Filmler vol #1

Biraz nostalji yapalım. Ülkecek sevdiğimiz, Yeşilçam'ın dört yapraklı yoncasının ikisinin oynadığı iki nostaljik romantik komedi filmini size önermek isterim. Yıllardan beri en sevdiğim filmlerden olan Tatlı Meleğim' i geçenlerde tekrar izleyince, bir de 60 yapımı "Cici Katibem" in başka yorumu olduğunu öğrenince onu da izleyeyim deyip ona da bayılınca paylaşmak şart oldu. İlk olarak benim ilk göz ağrım Tatlı Meleğim' le başlayayım.

Tatlı Meleğim (1970)
1970 yapımı bu filmde Türkan Şoray'ı herhalde tek çirkin (ne kadar olabilirse) olarak görebileceğimiz bi nevi intikam filmi ki ben bayılırım bu tür hikayelere, bu türde milyon tane film yapsalar izlerim. Bu filmi de az izlemedim doğrusu :). Malum intikam soğuk yenen bir yemektir, burada da Leyla (T.Şoray) iyi daktilo yazabilen ama dış görünüşünden dolayı çapkın patronlar tarafından istenmeyen bir sekreterdir. Ediz Hun nam-ı diğer Murat şirketin sahiplerindendir ve acıdığından kızımızı işe alır. Olaylar da orada başlar, zira Murat'ın üzerine 100 bin lira verseler bile öpmem lafı kendisine pahalıya patlayacaktır. Leyla bu lafı duyunca da tabi üzülür ama zamanını bekler bilmeden. Sonrası da malum. Filmin müzikleri de şahanedir ki zaten benim için önemli bir kıstas. Ediz Hun benim en beğendiğim jöndür. Kendisini bu filmde Hippi olarak görmemiz de mümkün :). Film de tüm sevdiğimiz oyuncular mevcut; Münir Özkul, Suzan Avcı, Süleyman Turan, Leman Akçatepe. Türkan Şoray'ın kıyafetleri ve saçlarının rengi de ayrı güzeldir. Diğer filme göre başrol bir tık daha sert geldi bana. Adeta öncesinde ne kadar kaba olursa sonrasında da bi o kadar dayanılmaz güzelliği olacağının habercisi gibi.

Cici Katibem (1960)

Gelelim ikinci filmimiz Cici Katibem' e. Bu film diğerinin aksine siyah - beyaz. 10 yıl önce çekilmesine rağmen ilkinden altta kalır yanı yok. Yine bir güzelimiz ve jönümüz var, aynı derecede komik. Burada şu ana kadar en tatlı Fatma Girik'i izledim herhalde. Öncesi de sonrası da ayrı bir tatlıydı. Orhan Günşiray'ı daha önce izlemedim herhalde, izlediysem de hatırlamıyorum ama daha da unutmam. Gerçekten yakışıklıymış. O yakışıklılıktan beklenmeyecek mimiklere de sahiptir. Zira filmde epey güldüm. Hikaye az çok aynıdır. Bu filmde ek karakter olarak şirket sahiplerinden Cemil' in (Suphi Kaner) kayınvalidesi de vardır. Rolü Mualla Sürer oynayınca da ayrı bir güzel olmuş. Fatma Girik' in bu kadar komik ve tatlı olabileceğini düşünmemiştim doğrusu, bayıldım. Film de Twist müziği ve dansını görmek mümkün.

Sonuç olarak bu iki güzel Çirkin Betty tarzı filmleri izlerseniz pişman olmazsınız.

Bonus: Tatlı Meleğim' e damgasını vuran müthiş şarkı.

Modern Folk Üçlüsü - Deriko


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder